خطر روایت های تمامیت خواه

عده ای خاص خیلی از کرسی ها و تبلیغات را در اختیار دارند! ساخت محیط بدون تفسیر محیط غیر ممکن است برای یافتن یا تدوین نسبتی میان محیط و آدمی نیاز به تفسیر وجود دارد و خوب دستگاههای فکری تفسیری متعدد هستند، این دستگاههای فکری بر روی ساخت و ساز و ارزش ها و جهت گیری ها تاثیر فراوانی دارند. اینها مقدمه است! شرایط چند فرهنگی شهر هایمان را هم اگر تذکر دهم مقدمه است! در همین تهران با چند دین، چندین قومیت، چندین دسته و گروه اجتماعی طرف هستیم، برای جهت گیری انباشت سرمایه آیا باید حرف آن را گوش دهیم که قوی تر است؟ چگونه باید میان نظرات و ارزش های تفسیر های مختلف تعادل بر قرار کرد؟

 آیا می توان تفسیری تدوین کرد که جامع همه تفسیر ها باشد؟ به طور قطع نه! اگر چنین تفسیری شکل بگیرد تمام اختلاف ها را هم پوشش می دهد هم سفید است هر خاکستری و هم سیاه آن هم از همه نگرش ها چنین دستگاه  فکری کاملا بدون محتوا است ! می تواند یک شعار وحدت ملی باشد اما بر اساس آن حقیقتا نمی توان محیطی را شکل داد چون بدون محتواست. البته می توان شعار داد!

روایت های مختلف در برخی شرایط با هم به قیاس می آیند مثلا شاید در مورد پیش بینی ها، ( مثلا کدام تفسیر شرایط آینده را دقیقتر پیش بینی کرده ؟) به نظر می آید اگر روایت ها در شرایط مساوی  باشند بهتر از بدتر تا حدودی جدا می شود. اما مشکل همینجاست این شرایط مساوی تقریبا غیر ممکن است، اما شاید بتوان شرط اولیه ای را رعایت کرد و آنهم می تواند میدان ندادن به روایتی خاص تمامیت طلب باشد، اما متاسفانه امروزه روز، دانشگاه و فرهنگستان ها و بسیاری از تریبیون ها درانحصار یک روابط است که خود را حق می داند و الباقی را باطل، خوب اگر اشتباه کردید در این شرایط تک صدایی راه اصلاحی باقی نمی ماند اصلا معیاری بافی نگذاشته اید تا با آن شما را بسنجیم که آیا روایت خوبی دارید یا نه!

 

/ 3 نظر / 16 بازدید
iranianfair

www.iranianfair.com اولین تالار نمایشگاهیان ایران

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید. http://bmind.ir

غرفه سازی - غرفه آرایی

قابل توجه دانشجویان عمران و معماری , انجمن مجازی نمایشگاهیان ایران تالار بحث و تبادل نظر در مورد مبحث نوپای غرفه سازی و خدمات نمایشگاهی و متریالهای جدید و خاص و انطباق آنها با نمایشگاههای بومی . انحمن مجازی نمایشگاهیان ایران www.iranianfair.com