کار خوب و راه باز

  این اواخر که مشغله ام اندکی کم شده این فرصت پیش آمده که کار کنم، اگر کار خوبی پیدا کنم این وقت خالی را با آن پر خواهم کرد اما کار خوب چیست ؟

قطعا کار خوب بسته به کار کن آن تعریف می شود، مثلا کسی که وقت زیادی ندارد کار در مشاور که معمولا تمام وقت اورا می خواهند مناسب نیست، از طرف دیگر به روحیه هم خیلی مهم است، من شخصا احساس می کنم اگر کار بر مبنای پژوهش نباشد در واقع تولید نقشه و نقاشی است، پول و موضوع کار هم خیلی مهم است چند وقت پیش یکی از اساتید که خیلی هم استاد نبود و نیست پیشنهاد داد که کتابی از یادداشت های او بنویسم نزدیک به  ده دفتر یادداشت که در تمامی آنها یک ارجاع علمی هم نبود را به من نشان داد و یک کتاب علمی هم نشان داد گفت از میان اینها یک چیزی مثل این می خواهم!! (به قول مشهور خیلی خوش بویی جلوی باد هم وایسادی!) گفت این دفتر ها پر از حرف های مهم و راهگشاست و یک نفر باید همت کند و اینها را مرتب کند البته چون اصل حرف مال من است اسم تو به عنوان ویراستار می آید! ترجیح من این بود که اصلا  اسمی در کار نباشد و ایده ها رابرای خودش نگه دارد ، وقتی به او گفتم بر خلاف نظر تو این کار آموزنده که نیست بلکه تا حدی خرید آدم هاست برآشفت و وقتی در مورد قیمت نظرم را گفتم شکر خدا معامله به هم خورد! خیلی سعی کردم احترام آن استادی که من را معرفی کرده بود حفظ شود، یکی از مشکل ها همین قضیه است کار خوب و کارکن خوب با هم در تماس نیستند یقین دارم بسیاری از کارها را به فرد مناسب نمی دهند دلیلشم این است که کار و کارکن نمی توانند همدیگر را پیدا کنند، شاید مثل ازدواج باشد! که سیستم مناسبی برای یافتن طرف مناسب وجود ندارد در دانشگاه و با معرفی آشنایان و در نهایت در روزنامه و ... اینها هیچ کدام سیستم مناسبی نیست و با توجه به اینکه جامعه شهرسازان با سرعت در حال بزرگ شدن است ( نمی گم رشد صرفا بزرگ شدن)  این سیستم خیلی مهم است!

 کار خوب  باید برای طرفین ضامن منافع باشد. پول و علم و رابطه یعنی سه شکل سرمایه جنس های این منفعت است، اینکه در محیط کار باند بازی هست تا حدودی البته تا حدود کمی به خاطر نبودن همین سیستم است اما این منفعت های دو گانه طرح این سیستم را مقرون به صرفه می کند.

چون خیلی فرد برای ما تعریف نشده است و تا کسی را میبینیم مانند نظامی نخستین بار می پرسیم از کجایی؟!! نمی توانیم این باند بازی ها را تعطیل کنیم اما راه برای بهبود لااقل در این زمینه باز است

/ 1 نظر / 16 بازدید
غریبه

آنکه چشمان تو را اين همه زيبا مي کرد کاش از روز ازل فکر دل ما مي کرد يا نمي داد به تو اين همه زيبايي را يا مرا در غم عشق تو شکيبا مي کرد