نا دیده ها در شهرسازی

محیط های نا مطلوب شهری بر اساس تجربه های انسانی از محیط های مطلوب نقد می شوند این کاری است که  در پی تحولات پس از صنعتی شدن و همینطور بعد از شهرسازی مدرن رخ داد. بر این اساس محیط های خوب و بد بر مبنای تجربه های قبلی مشخص می شوند. بسیاری در هنگام بررسی محیط های مطلوب شهری بر این باور بودند که یافته های مطالعات را در محیط های دیگر با توجه به ویژگی های آن محیط پیاده کنند این فرآیند معمول تولید محیط در دانش شهرسازی است. البته از طرف دیگر ایذئولوژی هم در ساخت محیط دست داشت برابری در شکل خطی و دایره ای شهر های ایده آل و حتی تولید شده کمونیستی و سادگی و .. بر این اساس بود. اینگونه به نظر می رسد که در فرایند ژیشرفت دانش یک تغییر و یک ارزیابی بر اساس تجربه موجب یک پله حرکت می شود بر مفهوم پله تاکیید دارم چراکه تغییرات در دانش شهرسازی یه هیچ وجه خطی نبوده اند و بر خلاف ادعای بسیاری مدام تغییر پارادایمی نداده اند و مثلا می توان تمام تغییرات طراحی شهری را در یک پارادایم ارزیابی کرد پس استعاره پله برای این تغییرات خوب است.

این فرآیند خیلی از وجوه تغییر نکرده را نادیده باقی میگذارد چراکه وجه نقد در مورد وجوه تغییر کرده است. با دیدن نادیده های تولید دانش شاید بتوان اندکی فعالانه تر نسبت به تولید دانش عمل کرد چرا که در حال حاصر در مرحله آزمون و خطا و تجربه دانش ژیشرفت می کند اما در آن شرایط شاید پیشرفت تئوریک بتواند در محیط سنجیده شود و منشا تغییر آن لزوما ائدئولوژیک/آرمانی و یا بازگشت به گذشته نباشد... به عبارت دیگر می توان تصور کرد که شهری بسیار بهتر از شهرهای موجود ممکن است اما با تصحیح خطا امکان دستیابی به آن نیست چرا که برخی از وجوه آن تجربه نشده است و یا در تغییرات تجربی آزموده نشده است.

/ 1 نظر / 20 بازدید
با يک تير دو نشان بزنيد آمار وبلاگ + کسب درآمد

با یک تیر دو نشان بزنید آماروبلاگ + کسب درآمد با ثبت وبلاگ خود در نیازکده هم آمار بازدید وبلاگ تان را منفجر کنید و هم درآمد کسب کنید @ نمایش وبلاگ شما در تمامی وب لاگ های عضو @ تبادل لینک دوطرفه با وبلاگ ها و افزایش رتبه وبلاگ شما در گوگل @ نمایش آمار واقعی بازدید از وبلاگ تان @ دریافت 40% پورسانت بابت آگهی دهندگانی که از طریق شما در نیازکده آگهی دهند @ واریز 10% از درآمد معرفی شدگان شما به درآمد تان @ با قرار دادن کد آمارگیر و آگهی نامه در وبلاگ تان 1000 تومان به درآمد تان اضافه خواهد شد. @ ثبت انواع آگهی های خرید و فروش اتومبیل , ملک , کامپیوتر و سایر موارد + آگهی استخدام و آماده به کار و ... @فرصت را از دست ندهید و هم اکنون ثبت نام کرده و فعالیت خود را شروع کنید برای ثبت نام در نیاز کده به آدرس زیر مراجعه کنید : http://www.niyazkade.com/default.aspx?REID=33