جیکوبز بعد از CCTV

نظارت رفتارهای عمومی برای جین جیکوبز اهمیت بالایی داشت، او که در بسیاری از مسائل چیره دستانه اغراق می کند این موضوع را هم استثنا نکرده است، اما این نگاه او برای طراحان شهری و بر نامه ریزان و طیف وسیعی از مخاطبان جامعه شناس اهمیت فراوانی داشته است. هنوز کتاب های و مخصوصا کتاب زندگی و مرگ شهرهای بزرگ امریکایی از مهم ترین منابع دانش در این زمینه است، اما آیا بعد از فراگیر شدن استفاده از دوربین های مدار بسته همچنان حرف ها او از اعتبار برخوردار است؟ آیا نظارت دوربین ها نوعی غیر فعال تر از نظارت پنجره ها و فعالیت های شبانه بر فضای شهری ایجاد می کند؟ غیر فعال شاید اما قطعا موثرتر!  تاثیر این دوربین ها و اعلام حضور این دوربین ها احتمال زیاد وقوع جرایم را کم می کند اما آیا دلپذیری شهر و محیط شهری را کم نمی کند؟

بسیاری از نگرانی ها در مورد حفظ حریم خصوصی و نسب این دوربین ها وجود دارد. لینچ سالها پیش پرسید آیا فضاهای باز عمومی واقعا عمومی هستند؟ آیا فضاها برای همه هستند؟ آیا فضایی وجود دارد که گروهی از رفتن به آن به هر دلیلی اجتناب کند؟ قطعا! فضاهای عمومی و شهری بر خلاف ادعای طراحان شهری تا حدود زیادی خنثی نیستند و در بسیاری از فضاها گروههای خاصی را می توانید به عنوان مخاطب و استفاده کننده اصلی پیدا کنید، خنثی نبودن فضا از طرف دیگر این انتقاد در مورد استفاده از این دوربین ها را زیر سوال می برد، نظارت بر فضا آن هم توسط نهاد ها عمومی و دولت از خنثی بودن فضا به اندازه بسیاری از چیز های دیگر مانند ماهیت فعالیت های مجاور کم نمی کند. اما کماکان نوعی دلپذیر نبودن در این نظارت وجود دارد

به نظر می آید موفقیت اثر جیکوبز نه فقط به خاطر محتوای آن بلکه به خاطر احساسی که از محیط خوب برای مخاطب ایجاد می کند بوده است. او نویسنده چیره دستی بود و با بسیاری از ظرافت های بیان آشنا بود (هرچند در کارهای متاخر تا حدودی تندرو شده بود)، اما امروزه می توان و ضروریست که کار او بازخوانی شود، و این کار بسیار جالب خواهد بود اگر این بازنگری بر اساس رویکرد خود او انجام شود.

/ 2 نظر / 25 بازدید
مهديــ

سلام بر شما دوست عزيز. وقت شما به خير. ميخوام شما رو دعوت كنم به انجمن آنلاين ما سر بزنيد. خوشحال ميشيم در اين انجمن عضو بشيد و در كنار دوستانتون به فعاليت بپردازيد. اين انجمن قراره امتيازات و امكانات جديد و فوق العاده اي رو براي كاربرانش فراهم كنه. براي آشنايي بيشتر با اين انجمن، تاپيك هاي تابلو اعلانات انجمن رو مطالعه فرماييد. ما منتظر حضور گرم شما در اين فروم كاملاً ملي - مذهبي هستيم. انجمن آنلاين ايرانيان - متفاوت ترين تالار گفتگوي جوانان خوب و مؤمن ايراني. موفق باشيد. التماس دعا. يا علي . . .

گروه طراحی بهترین سازنده

با سلام برای طراحی بنر و لوگو و هدر و ... به سایت زیر مراجعه کنید . bestmaker.ir با تشکر گروه طراحی بهترین سازنده