فرسوده


پدیده ها پای در عالم وجود می گذارند و روزی هم نابود می شودند. در این میان هیچ چیزمادی و انسانی نیست که دائما دگرگون نشود. دگر پذیری و دگرگونی از ویژگی های عالم است. جوانی میانسالی و مرگ.. البته این به خودی خود به هیچ وجه معنای بدی ندارد چرا که زندگی و شور و هیجان راه پیمودن را نشان می دهد. عاشق شدن را و به حکم عشق بازی کردن را.
به قولی از کلمات قصار یونانیان این فرشته مرگ و فراموشی ست که زیستن را امکان می دهد! و اگر این نبود بوی زننده فساد و ناراحتی های تاریخی هرگز از میان نمی رفت.
اما در پدیده ای که تمامی زیر بخش های آن با اختلاف زمان سیر زمانی دارند پدیده پیری بخشی به وجود می آید که مقدمه فرسودگی است.
این فرسودگی ذاتی انسانی دارد و تلاش برای جلوگیری از آن و دگرگونی آن به نحوی که دوران به درازا کشد و از محسنات پدیده ای استفاده شود زمینه مداخله در بهبود فرسودگی است.
فرسودگی بار معنایی منفی دارد و حتا از کهنه گی کم ارزش تر است. برای انسان فرسودگی دسنگاههای او و از آن بدتر فرسودگی نقش و ارزش ها در دنیایی  که کاملا پویا است نا بسامانی است که می تواند امری ناراحت کننده باشد.
اما اینکه چه کسی صلاحیت دارد در مورد فرسودگی اظهار نظر کند و برای رفع آن اقدام کند موضوعیست که از همین مقدمه نشات می گیرد. این انسان باید در مورد گذشته و آینده مجموعه خواست های فردی و تحولات آن و ظرفیت های جایگزینی دانایی و توانایی داشته باشد. یا آنکه با اقدامی که بار عاطفی و فرا مجموعه ای دارد به احیا موضوع فرسودگی بپردازد.  و این تماما همانیست که می توان فرسودگی انسانی نامید. در مورد شهر آن بافتی که مردمش فرسوده هستند را بی گمان می توان فرسوده دانست.
کالبد شهر به خودی خود فرسودگی را نمایان نمی سازد.

/ 12 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sadr

گمان میکنم فرسودگی انسان عارضه ای است که از منظری تابع زمان نیست(البته تا حدودی اشاره شده بود) ، چون پدیده ای است متاثر از تفکرات و ارزش های فردی ، که در هر زمانی حتی دوره جوانی هم میتواند اتفاق بیفتد در ضمن خیلی وقت بود که به فراموشی مثل یک فرشته منادی زیستن نگاه نکرده بودم ...ممنون!

نيلوفر

فرسایی من مثل آن سربازی هستم که جنگ هایش را پیش از جنگیدن می کند، و خستگی آن را پیش از آن که جنگی درگیرد احساس می کند، بعد وقتی خوب استراحت کردم، همه چیز ساده می شود؛ همیشه با یک خواب است که زندگی جدید به من رو می آورد؛ چیزی نزدیک می شود و نزدیک شدن این چیز فرسوده ام می کند. جنگ وقتی واقعا در می گیرد بازی بچه گانه ای بیش نیست...

نينو

شما فرض را گرفته ايد که فرسودگی ذاتی انسانی دارد.حکمتان:فرسودگی کالبد شهر نتيجه فرسودگی مردم آن شهر است.اين قضيه شما در اکثر شهرهاي شمالی بعد از انقلاب يا شهر های جنوبي مثل منطقه سيستان کاملا اثبات ميشود .اما در مورد شهری مثل تهران و در مورد فرسودگی مراکز شهری ناشی از حجم زياد فعالیت چه طور؟باز هم اين فعاليت به انسان بر می گردد اما ناشی از فرسودگی انسان و در نتيجه فرسودگی کالبدی است؟البته اين سوال شايد به اين دليل پيش بيايد که معنای فرسودگ برای من با معنايی که شما درنظر داريد فرق کند. ببخشيد....اين همه شد.

محمد گلابی

از مزايای توسعه رسانه های معماری يکی هم توسعه آشنايی ها است ! از آشنايی با شما خوشحال شدم

هومن

ممنون از نینو چون واقعا سوال زیباییست. انسان است که به حرکتی در برابر فرسودگی می پردازدو اساسا آن را درک می کند( به جز در بدن خود که حیوانات هم شاید درک کنند) و اما فرسودگی دربرابر فعالیت هم با آنچه من گفتم تعارض ندارد فرسودگی وقتی رخ می دهد که چند چیز در نسبت با هم باشند و شناخته شود. خوب اگر بخشی زیاد فعال شود هم این جهت که بخش دیگر را لاجرم محدود می کند و هم از جهت به هم زدن تعادل فرسودگی ایجاد میکند

ماه بانو

سلام در برنامه ی مطالعاتت چه سيری را دنبال کرده ای ...ميتونه به برنامه ريزی و فرهنگ سازی برای دانا شدن کمک کنه

هومن

سلام ماه بانو منظورتان را نمی فهمم اگر منظورتان لیست کتابهاست که چشم اما شاید اصلا مهم نباشد

شفق

بحث جالبی رو مطرح کردی فرسودگی بشر امروز از روزمرگی زندگی ماشين زده است البته بحث فرسودگی از مرگ آگاهی جداست.

گاهی اوقات فرسودگی از فراموشی میاد . فراموش شدن ،نه فراموش کردن . در هر دو مورد که فکر کنیم چه آدم هاش ، چه شهرش . وقتی دست و پا می زنی که نجاتی پیدا کنی وقتی فراموش شدی ،دست و پا زدنت رو کسی نمی بینه و بعد .... از توان می افتی ........

رهام

فرسودگی در حقيقت وجود ندارد.و تمام موجودت در طبيعت مسیری رو به کمال دارند.فرسودگی تصویری از یک واقعیت ذهنی که در حقیقت نمیگنجد.یا علی.