آیا می توان فضای بلاگی را رونق کاری کرد؟!

فضای بلاگ فضای غیر رسمی است اما می تواند فضای دانش محور شود یعنی میتوان برخی بلاگ هارا با محوریت دانش گسترش داد البته جای مقالات رسمی در مجلات رسمی است اما بلاگ ها می توانند حتی مطالبی را بیان کنند که مهمترند، بلاگ ها می توانند نظر شخصی نویسنده را مطرح کنند در مورد طیف وسیعی از کارها و مسائل و البته بهتر است که خود نویسنده هم بایستد و نقد شود هم نظرش پیشرفت می کند و هم نظر مخاطبانش را در جامعه ای کوچک می بیند ، بلاگ ها بدترین جا برای کپی کردن هستند من شخصا از کپی کردن بی اجازه و گاها با دخل و تصرف برخی شکایتی ندارم چون آنها هم مخاطبی برای حرف من پیدا کردند در اینجا آن حرق مهمتر از گوینده بود البته اگر آن حرف برای مخاطب جالب بو می تواند به خود بلاگ بیاید.

بلاگ ها می توانند کتاب معرفی کنند معرفی کاملا نظرمندانه و با دخالت نظر شخصی و چه خواندنی است اینگونه معرفی ها، بحث در مورد منابع  کلا در ایران ضعیف است هم در دانشگاه و هم در مجلات و از بلاگ ها هم انتظاری نیست یکی از فواید بلاگ ها اینست که انتظاری از نویسنده نیست و می تواند خودش باشد و نظر خودش را بگوید و نه اینکه نظر استادش را بگوید و یا دچار خود سانسوری شود. معرفی کتاب معرفی پروژه و از این دو حساس تر معرفی افراد، چرا در فضای مجازی افراد را معرفی نمی کنیم و احساس و نظر خود را راجع به آنها نمی گوییم بالاخره  این افراد هستند که کتاب ها را می نویسند و پروژه ها را انجام می دهند

علاوه بر این بلاگ ها بهتر است مسئله محور باشند، و بعد از مسئله خبر موضوع جالبی است اما خبر تاریخ مصرف و جامعه مصرف کننده محدودتری دارد،  به نظر من اگر دوستان مسئله محور می نوشتند و دیگران را هم تحویل می گرفتند در حال حاضر فضای بلاگ نویسی در این حیطه رونق داشت. متن محوری برای بلاگ نویسی کار خوبی نیست. 

بلاگ ها حتی می توانند جای برای تبلیغ و کارهای حرفی شود

ضیافت های معماری اوج حال و هوای فضای مجازی این زمینه بود، به نظر می آید بعد از دورانی رخوت شاید با پدید آمدن نسل جدیدی از بلاگرها رونقی در آینده این فضا ایجاد شود. اما آیا می توان با جهت گیری مناسب این اتفاق را رونقی بهتر بخشید؟



/ 4 نظر / 21 بازدید
دورگه

سلام هومن عزیز. همه پست هایت را از گوگل ریدر دنبال می کنم. برای همین کمتر نظر می گذارم. حرفت درسته. نمی دونم چرا در مورد معماری صرفن به گذاشتن مقاله اکتفا می کنم بااینکه خودم نظرات رو در وبلاگ های بقیه ترجیح می دم. جدن فکر می کنم وبالگه ی معماری وقتشه دوباره گرم تر و اثرگذار تر باشن.مرسی حرف به جایی زدی

علی غرقی

1.چند نمونه ی موفق وبلاگ نویسی غیروطنی که از توی بعضی هاشون حتی کتاب های پرفروشی دراومده: http://bldgblog.blogspot.com http://newsfeed.kosmograd.com/kosmograd http://m.ammoth.us/blog http://www.ediblegeography.com/speculative-riot http://lebbeuswoods.wordpress.com 2. به نظر بنده، اون ارتباط لازم بین نوشته های اغلب وبلاگ ها، با مسائل و اموری که روزانه باهاشون درتماسیم، یا بهشون فکر می کنیم، وجود نداره - منظورم وبلاگ های راجع به معماری و شهرسازیه. البته، در کنار چند مورد خیلی معدود، می شه وبلاگ هایی که بچه های دانشجوی دوره ی لیسانس به شکل "گروهی" راجع به دانشگاه و فضای دانشگاهیشون می نویسن رو هم مستثنی قرار داد. 3. بنده خودم اصلا می خوام شما رو نقد کنم. شما زیاد از قید غلط مصطلخ "گاها" استفاده می کنی که هرباری که بهش می رسم، تو ذهنم "گاه گدار"/"گه گاه" می خونمش که مبادا من هم به گفتنش مبتلا بشم!

هومن

با تشكر از دورگه و آقاي غرقي براي معرفي بلاگها در مورد گاها حق با شماست و اين تذكري به جاست

دوست

http://ninashahrokhi.persianblog.ir/post/731/ دورگه کاملن درست میگه. یک حسن ضیافت ها اینه که کپی کاری که اشاره کردی نمیتونه توش بشه چون همه نوشنته همدیگرو میخونن.